Auto ostmine on igaühele suur rahaline kulutus ning seega tuleb hoolikalt oma võimalused ja vajadused läbi kaaluda ja igal juhul hoiduda emotsioonide ajel tehtud otsustest.
Kui sa soovid osta autot siis tee endale kõige pealt selgeks millist mudelit sa osta soovid ning kui palju sa oled nõus auto eest maksma. Lisaks tasuks võrrelda automudeleid, kütusekulu, hindu, vastupidavust, CO2 heitkoguse arvnäitajaid jne.
Kui oled enda arvates leidnud omale kõige sobivama mudeli siis selgita kindlasti välja kui palju remonti sellist tüüpi auto vajab, kui kulukaks võib remont kujuneda, kui kättesaadavad on varuosad ning kui lihtsasti auto käivitub talvistes tingimustes.
Autot ostes on vajalik sõlmida ka kohustuslik liikluskindlustusleping ning oluline on meeles pidada, et liikluskindlustus auto remondikulusid ei hüvita. Selleks on vaja sõlmida kaskokindlustus, mis on kõigile vabatahtlik.
Kui selgub, et sobiva auto ostmiseks ei ole piisavalt raha, siis on võimalik kas auto liisida võis siis võtta auto ostuks autolaen. Kuna enamik inimesi kas liisib või ostab auto laenuga siis tasuks endale selgeks teha, mida täpsemalt autolaen endast kujutab ning mis on erinevused võrreldes autoliisinguga.
Kuidas autolaen töötab?
Autolaene on olemas kahte tüüpi: laen uue auto ostuks ning laen juba olemasoleva auto tagatisel. Laen uue auto soetamiseks võib olla nii ilma tagatiseta kui ka tagatisega.
Tagatiseta autolaen on sobilik valik juhul kui sa soovid osta kasutatud või natuke vanemat autot. Sellisel juhul on sul võimalik soetada ükskõik mis aastal välja antud auto ning enamike laenuandjatega saab koostada ka kõige sobivama tagasimakse graafiku.
Valides aga tagatisega autolaenu, võib selguda, et mõningatel laenuandjatel on seatud teatavad tingimused, mis peavad olema täidetud. Sellised tingimused on seatud selleks, et auto üldine konditsioon ning turuväärtus peavad täitma sätestatud norme.
Lisaks on võimalus, et autolaenu sulle ei anta võis siis tuleb laen tagasi maksta lühema perioodi jooksul, seda siis juhul kui sinu ostetav auto ette seatuid tingimusi ei täida.
Autolaenu taotlemine on tehtud äärmiselt lihtsaks ning pärast ostmist kuulub sõiduk sulle.
Autolaenu taotlemiseks on vaja:
- Täita laenutaotlus.
- Sõlmida leping.
- Tuvastada oma isik.
- Kui need protseduurid on läbitud kantakse raha sinu kontole.
Parimad pankade autolaenud:
1. Inbanki Auto24 autolaen
Auto24 laen on tõenäoliselt kõige tuntum autolaen Eestis, mida pakub Inbank koostöös Auto24 portaaliga. Inbank Auto 24 autolaen on tagatiseta pangalaen, mille maksimaalne laenusumma on 15 000 eurot. Laenusummat on võimalik kasutada auto, mootorratta või mõne muu sõiduki soetamisega seotud kulude katmiseks.
Auto 24 autolaenu taotlemise protsess on lihtne ning pärast sõiduki ostmist kuulub see sulle.
- Auto 24 autolaenu intress on soodne: alates 8.9% aastas.
- Sissemakset pole teha vaja ning kaskokindlustus on ka vabatahtlik.
- Laenutaotluse saad teha Inbanki kodulehel ning vastuse laenutaotlusele saad enamasti kohe.
Inbank Auto24 autolaenu tingimused
- Summa: 300 kuni 15 000 eurot.
- Periood: 6 – 72 kuud.
- Intressimäär: 8.9% kuni 20.9%, mis on arvestatud laenujäägilt.
- Lepingutasu: 2% laenusummast ning min. 95 eurot.
- Lepingu haldustasu: 2.50 eurot kuus, mis juba sisaldub kuumakses.
Inbank Auto24 laenu nõuded
- Isik on vähemalt 21-aastane Eesti kodanik või isikul on elamisluba.
- Isiku igakuine netosissetulek on minimaalselt 280 eurot.
- Isik on täitnud enda rahalisi kohustusi korrektselt.
Selleks, et võtta Auto 24 autolaenu Inbankist, ei pea sa oma kodupanka vahetama hakkama ning oma igakuised laenumaksed saad maksta oma kodupanga kontolt.
Enamikel juhtudel ei pea sa ka esitama oma konto väljavõtete, kuid teatud juhtudel on siiski vajalik esitada viimase poole aasta konto väljavõte. Konto väljavõte võib olla vajalik juhul kui pensionifond ei anna laekumistest piisavat ülevaadet.
Kuidas sõidukit osta Auto24 laenuga
Lepingu sõlmimise järel kantakse laenusumma sinu arvelduskontole, mille järel saad sõlmida ostu-müügilepingu müüjaga. Kui tekib juhus, et sinu esialgne valik siiski ei sobi on võimalik laenusumma eest soetada ka mõni muu sõiduk.
Siis on vaja saata sõiduki ostu-müügilepingu koopia Inbankile ning kõik auto ostmisega seotud toimingud peab klient ise läbi viima.
2. Coop autolaen
Lisaks Auto24 autolaenule on väga populaarne ka Coop autolaen, mis annab sulle võimaluse osta kas auto, ATV või mootorratas. Coopi autolaenu puhul ei ole ka vaja sul teha sissemakset või kaskokindlustust ning Coopi laenurahaga ostetud sõiduk on kohe sinu oma.
- Coop autolaenu on võimalik taotleda kuni 15 000 euro ulatuses.
- Intress algab ka 8.9%-st.
- Coopi autolaenu on lihtne taotleda ning vastuse saad oma laenutaotlusele sekunditega.
Coop autolaenu tingimused
- Tegemist on tagatiseta autolaenuga.
- Fikseeritud aastane laenuintress alates 8,9% laenujäägilt.
- Laenusumma 300 kuni 15 000 eurot.
- Laenuperiood 6 kuud kuni 72 kuud ehk 6 aastat.
- Lepingutasu 2% laenusummast, min. 35 eurot.
- Lepingu haldustasu on 1,5 eurot kuus.
Coop autolaenu nõuded
- Isik peab olema 21-aastane Eesti kodanik.
- Laenuperioodi lõppemise hetkel ei tohi vanus olla üle 75 aasta.
- Igakuine sissetulek alates 280 eurost.
- Maksekohustuste korrektne täitmine.
Coop autlaenu taotlemiseks on vaja edastada oma viimase 6 kuu kontoväljavõte. Coop aktsepteerib panga poolt digitaalselt allkirjastatud bdoc või asice formaadis kontoväljavõtet, sissetulekute ja väljaminekute kohta.
Laenuarve saadetakse automaatelt sellesse panka kuhu kanti ka laenusumma ning mugavamaks tasumiseks on soovitatav sõlmida e-arve püsimakse leping.
Maksepuhkuse taotlemine
Vajadusel on võimalik taotleda Coop autolaenu maksepuhkust, mille pikkus ja tingimused määratakse sinu vajadusi ja võimalusi arvesse võttes.
Maksetega hilinemine
Kui juhtub, et osamakse ei ole maksepäevaks tasutud, saadab Coop SMS-iga meeldetuletuse makse tasumiseks. Igasugused kulud ja viivised, mis kaasnevad maksetega hilinemisega, tuleb tasuda vastavalt hinnakirjale.
Pikemaajaliste probleemide ilmnemisel tasub kindlasti pangaga ühendust võtta, et sobivaim lahendus koos välja mõelda.
Mis on autoliising?
Paljude jaoks on auto hädavajalik igapäeva toimetusteks, kuigi suurem osa neist ei saa auto kohest väljaostmist endale lubada.
Sellistel juhtudel on kasulik kasutada autoliisingut, millega enamik inimesi kindlasti kursis on, kuigi oleks mõistlik täpselt aru saada, mida autoliising endast kujutab.
Autoliising on finantsteenus, mis annab inimesele võimaluse osta auto nii, et tasutakse auto eest makseid iga kuu kuniks auto jääkväärtus lähen nulli, mille järel saadakse auto omanikeks. Seniks kui jääkväärtus pole nulli jõudnud on auto omanik liisingu välja andnud ettevõte.
Üks peamisi erinevusi autoliisingu ja autolaenu vahel ongi just see, et autolaen annab sulle võimaluse kohe autoomanikuks saada, samas kui autoliising annab sulle võimaluse autot kasutada kuumaksete eest.
- Autoliisingujuures tuleb meeles pidada, et sina ei ole auto omanik.
- Kaskokindlustus on autoliisingu puhul kohustuslik peaaegu alati.
- Omafinantseeringu osa tuleb reeglina ise tasuda.
- Intressi hakatakse arvestama tihti auto jääkväärtusest.
- Liisinguperiood on tavaliselt kuni 6 aastat ehk 72 kuud.
- Enamikel juhtudel saab liisingut autodele, mis poleks liisinguperioodi lõpus vanemad kui 15 aastat.
Mis vahe on autolaenul ja autoliisingul?
Inimesed vahetavad autosid üpriski tihti ning kui sa oled jõudnud arusaamisele, et su auto vajab väljavahetamist siis sa võid loomulikult auto kohe välja osta, kui sul on selleks raha olemas.
Enamikel juhtudel aga pead sa valima kas võtta autolaen või autoliising.
Kui su kindlaks eesmärgiks on olla auto omanik ning olla oma valikutes vabam siis oleks autolaen parem valik kui autoliising. Autolaen annab sulle võimaluse ise otsustada ning sa ei sõltu liisingufirma nõuetest.
Autolaenu plussid võrreldes autoliisinguga
- Kaskokindlustust ei ole vaja teha.
- Auto vanusel pole laenu võtmisel tähtsust.
- Sina saad kohe auto omanikuks – enamik laenufirmasid lasevad sul auto enda nimele vormistada.
- Soovi korral saad auto maha müüa kui selleks on vajadus.
- Lisaks pole läbisõidupiiranguid ega muid limiite, mida liisingufirmad võivad kehtestada.
Autolaenu miinused võrreldes autoliisinguga
- Laenu sissemakse võib olla suurem – on laenuandjaid, kes annavad autolaenu vaid 60-80% ulatuses.
- Keskmised kuumaksed on liisinguga võrreldes kõrgemad.
- Suurema kuumakse tõttu ei saa sa väga uut ja uhket masinat endale lubada.
- Kindlustus on kallim võrreldes autoliisinguga.
Lõpliku otsuse teed aga sina ise kaaludes mõlema variandi plusse ja miinuseid. Kui sa soovid soodsa kuumaksega kasutusele võtta uhiuue auto, siis on autoliising parem valik.
Autolaenu maksed on küll kõrgemad aga see eest annab autolaen sulle suurema otsustusvabaduse. Sina ise oled oma auto omanik ning keegi ei sa sulle öelda mida või kuidas teha.
Tasub siiski meeles pidada, et nii laenu kui ka liisingu puhul on tegemist finantskohustusega ning alati tasub tutvuda lepingutingimustega.
Kasutusliising ja kapitaliliising
Kasutusliisingu plussid
- Kuumakse on väiksemad võrreldes kapitaliliisinguga.
- Sul on võimalik kulusid muutmata vahetada auto hiljem välja uuema auto vastu ning seda saad teha mitmeid kordi. Kasutusliising annab võimaluse sõita uue autoga, muretsemata igasuguste probleemide pärast mis vana autoga kaasnevad.
- Kaskokindlustus on kasutusliisingu puhul kohustuslik.
Kasutusliisingu miinused
- Kui liisinguperiood lõpeb, pole sa auto omanik.
- Autol on enam jaolt läbisõidupiirang.
- Auto kasutamisel pead olema äärmiselt ettevaatlik. Kui selgub, et auto on liiga palju kulunud või kannatada saanud, siis pead sa maksma selle eest lisaraha liisinguandjale.
Kapitaliliising plussid
- Kui liisinguperiood saab otsa saab sinust auto ainuomanik.
- Enamikel juhtudel pole läbisõidupiirangut.
- Esialgne kapitaliliising kulu pole nii suur kui arvatakse. Liisingut on võimalik saada ka üksnes 10% omafinantseeringuga.
- Kapitaliliising sobib juhtudeks, kui auto müüjaks on näiteks eraisik ning 0%-käibemaksuga sõidukid.
- Kuumakseid on võimalik vähendada, makstes perioodi lõpus ära suurema osa.
- Kaskokindlustus on kohustuslik nagu kasutusliisingu puhulgi aga kindlustus on soodne kuna sõiduk on liisingufirma nimel.
Kapitaliliisingu miinused
- Kuumakse on tihti suurem kui kasutusliisingu puhul.
- Kuigi tulevikus saad sina auto ainuomanikuks, ei saa sa liisingu perioodi jooksul autot kuidagi muuta ega täiendada.
- Kui autoga peaks midagi juhtuma, pead korvama parandused kulud sina ise, kuigi auto veel sulle ametlikult ei kuulu.
- Juhul, kui sa liisingumakseid mingil hetkel korralikule ei tasu, võid sa kaotada oma õiguse autot omale osta. Mis tähendab, et oled lõpuks raisanud raha millegi jaoks, mille omanikuks sa kunagi päriselt ei saa.
Kasutusliisingu ja kapitaliliisingu suurim erinevus see, kuivõrd vaba oled sa autoga tegutsemisel. Kapitaliliisingu puhul on sul tunduvalt rohkem otsustusõigust kui kasutusliisingu puhul.
Kuidas saada soodsaim autolaen?
Eduka autoostu tegemine pole sugugi lihtne kuna vaja on valida sobivaim auto, pidada läbirääkimis hinna osas ning valida viis ostu tegemiseks, mis oleks kõige taskukohasem. Suure tõenäosusega on vaja võtta laenu, et auto ostu finantseerida, kui teil just ei ole suuremat summat raha säästetud.
Autolaen võimaldab osta auto, mis on kallim kui teie praegused rahalised võimalused lubavad ning auto eest saab tasuda igakuiste maksetega aja jooksul. Soodsaima autolaenu saamiseks oleme välja toonud mõningad olulised nõuanded.
1. Ettevalmistused parima laenupakkumise saamiseks
Mis tahes liiki rahastamise korral võite astuda samme juba enne laenu taotlemist, et tagada võimalikult hea pakkumine. Enamik inimesi teavad, et näiteks hüpoteegi puhul on see äärmiselt oluline .
Ka autolaenu parima pakkumise saamiseks tuleks teha eelnevalt lihtsaid aga olulisi ettevalmistusi, sest isegi mõned väikesed muudatused võivad säästa teie autolaenust tõsist raha.
Oletame, et vajate auto rahastamiseks 10 000 eurot. Plaanite sõidukit rahastada nelja aasta jooksul. Üks laenuandja pakub teile 5,5% ja teine 7,5% intressi.
5,5% laenu puhul on teie kuumakse 232,56 eurot ning 7,5% laenu puhul on teie makse 241,79 eurot.
See ei tundu palju. 9 eurot kuus ei tundu väga suure võiduna. Kuid aja jooksul muutub erinevus suuremaks. Esimese laenu eest maksate intresse kokku 1163 eurot. Teise laenuga aga maksate 1606 eurot. Ligi 500 eurone kokkuhoid on piisav summa, et välja selgitada parim pakkumine.
2. Säästke raha sissemakse jaoks
Teie sissemakse summa võib teie autolaenu intressimäära oluliselt muuta. Nii et mida rohkem raha saab sissemakseks panna, seda parem. Võimalik, et võtate teise töökoha, müüte mõned ebavajalikud asjad maha või teete tööl lisatunde.
Teine võimalus on kasutada oma praegust sõidukit nii kaua kui võimalik, kuni saate oma autolaenu sissemakse alla panna nii suure summa kui võimalik. Uskuge mind, mõne lisakuu ootamine on seda väärt, kuna säästate autolaenu pealt kõvasti.
3. Sirvige erinevaid laenupakkumisi enne laenamist
Positiivne on see, et autolaenu pakkujaid on väga palju, mis tähendab, et ka valikuvõimalusi on palju. Alati tasub võrrelda erinevaid autolaenu pakkujaid, kuna pidevalt kehtivad teatud sooduspakkumised, intressid ning lepingutasud.
Pole ühte konkreetselt parimat autolaenu pakkujat ning seega tulebki erinevaid autolaenu pakkujaid võrrelda. Kindlasti tasuks hoolikamalt uurida neid laenu pakkujaid, kelle jaoks on autolaenude pakkumine põhitegevuseks, kuna siis võid oodata parimaid pakkumisi ja tingimusi. Näiteks Inbank oma Auto 24 autolaenuga on tugevamalt keskendunud autolaenudele, võrreldes näiteks Swedbankiga, kelle jaoks ei ole autolaenud peamiseks fookuseks.
Lisaks tasuks hoolikalt jälgida sooduspakkumisi, mida kõik laenuandjad aeg-ajalt ikka pakuvad. Võib juhtuda, et laenupakkuja, kellele sa pole tähelepanu pole pööranud, on pakkumas autolaenu soodsatel tingimustel.
4. Veenduge oma auto kõlblikkuses
Enamikul pankadel on uute või kasutatud autode osas erinevad sobivuskriteeriumid. Kui ostate kasutatud autot, veenduge, et teie pank rahastaks seda. Lisaks standardsetele kriteeriumidele on erinevatel pankadel täiendavad kriteeriumid auto laenukõlblikkuse hindamiseks, sõltuvalt selle vanusest, mudelist ja seisundist.
5. Vaadake oma krediit üle
Teie krediidifaktorid teistelt laenuandjatelt laenamise ajaloos näitavad, kas olete varem laenanud ja kas maksite need laenud õigeaegselt tagasi. See võib mõjutada seda, kas teile laenu antakse ja millise intressimääraga. Hea krediidiskoori korral saate tavaliselt madalama intressimäära, mis tähendab, et maksate oma sõiduki eest vähem nii intresside kogukulude kui ka kuumaksete osas.
6. Jätke tarbetud lisateenused vahele
Laenuandjad võivad teile pakkuda laenu lisamiseks erinevat tüüpi kindlustusi. Kui saavutate parima autolaenu pakkumise on mõistlik see vastu võtta.
Väga tihti juhtub nii, et hetkel kui te olete laenulepingut sõlmimas siis tullakse lagedale igasuguste kindlustusteenustega ja lisapakkumistega, mida sul enamasti vaja ei lähe. Selliseks juhuks tasuks valmis olla ja mitte lasta osavatel müügimeestel sulle mõtetuid lisateenuseid lepingu külge haakida.
7. Leping loe kindlasti läbi ja vajadusel esita küsimusi
Väga tihti ei loe inimesed lepingut väga hoolikalt läbi, kuna tahetakse lihtsalt asjaga ühele poole saada. Iga laenuandja annab oma lepingutingimuste kohta põhjalikku ülevaate, mida tasuks kindlasti läbi lugeda. Enamasti ei tohiks lepingutingimuste arusaamisel suuri arusaamatusi tekkida.
Kui aga tekib arusaamatusi siis tasub kindlasti laenuandja poole oma küsimustega pöörduda, isegi kui su küsimused võivad tunduda naeruväärsetena. Lõppude lõpuks jääb laenukohustus sinu kanda ning kõik punktid lepingu osas peavad olema selged.
8. Ära satu oma kuumaksetega hätta
Oma kuumaksetega hätta jäämist tasuks iga hinna eest vältida, kuna siis satud sa viivitusse, mille eest hakatakse küsima viivist, mis on rahaline kulu sinu jaoks.
Kui juhtub, et sul tekivad korduvad probleemid, oma kuumaksete eest tasumisel, siis hakkavad kohanduma leppetrahvid, mis jällegi on rahaline kulu.
Kui sul tekib probleeme oma igakuiste maksete eest tasumisel siis võta oma laenuandjaga kindlasti ühendust. Ning kui on võimalik siis kasuta ära maksepuhkuse võimalust, kui sul on tekkinud rahalised probleemid.
Kuidas me valisime parimad autolaenud?
Parima autolaenu pakkumise leidmine ei ole lihtne ning puhtalt intressi pealt otsustamine ei ole kõige targem valik, kuna parima intressi saamine ei ole lihtne. Näiteks intress sõltub sellest, milline on inimese varasem maksekäitumine, milline auto on kliendi poolt valitud ning laenuperiood ja tingimused ei pruugi ka sobida.
Parima autolaenu välja selgitamiseks tuleks lisaks intressile kaaluda ka antud faktoreid:
- Võimalus laenutaotlus kiiresti ja lihtsasti esitada internetis.
- Laenukalkulaatori olemasolu, millega saab kiirest parima laenuperioodi välja selgitada.
- Väga hea klienditugi, mis annab nõu ja aitab klienti probleemide korral.
- Erinevate sooduspakkumiste olemasolu.
- Positiivne tagasiside varaesematelt klientidelt.
Autolaen – Korduma Kippuvad Küsimused
Miks valida autolaen?
Autolaen, kui tagatiseta pangalaen, katab auto ostuga seotud kulud enamasti kuni 15 000 euro ulatuses. Autolaenul on mitmeid eeliseid nagu näiteks:
- Soodne intress.
- Sissemakse vajaduse puudus ja vabatahtlik kaskokindlustus.
- Kiire vastus laenutaotlusele ning raha laekub sinu kontole tööpäeva jooksul.
Kas kontoväljavõte on vajalik?
Enamik autolaenude pakkujaid kontoväljavõtet ei nõua, kuid teatud juhtudel võidakse sinu viimase 6 kuu kontoväljavõtet nõuda. Kontoväljavõte võib olla vajalik kui soovid näiteks suuremat summat kui sinu pensionifondi laekumistel põhinev sissetuleku suurus võimaldaks.
Kuidas autolaenuga sõidukit osta?
Auto ostmiseks kantakse laenusumma sinu poolt esitatud kontole, mille järel saad sõlmida ostu-müügilepingu müüjaga. Kui aga sinu poolt välja valitud auto on vahe peal ära ostetud või oled lihtsalt meelt muutnud siis saad laenuraha eest ka muu auto osta. Sellisel juhul on vaja saata ostu-müügilepingu koopia laenuandjale.
Kas maksepuhkust on võimalik taotleda?
Enamik autolaenu pakkujaid võimaldavad ka maksepuhuse võimalust. Maksepuhkuse periood on enamasti 3-6 kuud ning maksepuhkust on enamasti võimalik taotleda kaks korda.
Kellele kuulub sõiduk laenuperioodil?
Autolaenu puhul kantakse laenusumma otse teie pangakontole ning auto ostu-müügilepingu sõlmimise järel kuulub auto teile, mis annab ka võimaluse auto maha müüa.