Väikelaenud

Iga laenu eesmärgiks peaks olema aidata inimest just siis, kui on vaja rahalist toetust. Säästmine on üks võimalus lisaraha saamiseks ning säästmise puhul hoiad kokku ka intressikuludelt aga sul võib võtta aastaid, et vajalik summa kokku saada. Teine võimalus on võtta laenu, mis on kiirem ja lihtsam viis lisaraha saamiseks aga ka natuke riskantsem. Kui aga võtta õige laen õigel ajal ja soodsatel tingimustel, siis on laenu võtmise risk. Tihti on just väikelaen see õige laen soodsatel tingimustel.

Mis on väikelaen?

Väikelaenud on Eestis väga populaarsed ja kuigi nimetusest tulenevalt võib tunduda, et väikelaenude summad on väikesed, siis tegelikult võivad tagatiseta väikelaenude summad olla kuni 10 000 eurot või mõnel juhul rohkemgi.

Enamasti võtavad inimesed väikelaene selleks, et katta oma tarbimisvajadusi ning väikelaenude puhul on sul õigus oma laenuraha kulutada nii nagu ise soovid ja laenu kasutamise osas laenupakkujad piiranguid või tingimusi ei sea.

Väga tihti kasutatakse väikelaene kas kallima tehnika ostmiseks, kodu remondiks, reisimiseks või õpingute rahastamiseks.

Väikelaenu võtavad kõige rohkem need inimesed, kel pole vaja laenata väga suurt summat aga nad ei soovi võtta kiirlaenu, kuna kiirlaenude intress on tunduvalt kõrgem. Lisaks soodsamatele intressidele on väikelaenude eeliseks ka pikem tagasimakse periood ja paremad laenutingimused.

Väikelaenu plussid

Põhjusi, miks võtta väikelaenu võib olla mitmeid, kuid väga tihti võetakse laenu, et tasuda auto või kinnisvara soetamisega seotuid kulutusi.

  • Üks väga suur eelis väikelaenude puhul on see, et tagatist pole vaja ning laenu on ka palju kergem taotleda kui tavalist pangalaenu.
  • Laenusumma saab ise valida olenevalt sinu enda vajadustest. Mõned laenupakkujad annavad väikelaenu alates sajast eurost ja lõpetades kuni 10 000 euroga.
  • Väikelaenudel on ka suhteliselt  lühike laenu tagasimakseperiood, mis võib olla 30 päevast kuni 15 aastani, olenevalt laenusumma suurusest.
  • Laenu saab taotleda mugavalt interneti teel ning vastuse oma laenutaotlusele saad väga kiiresti. Kui leping on allkirjastatud, siis tavaliselt kantakse raha kontole juba samal päeval.
  • Laenu saab ka ennetähtaegselt tagastada, mis tähendab, et intresse pead sa vähem maksma.
  • Väikelaen on küll intresside poolest kallim kui tavaline pangalaen aga siiski tunduvalt madalamate intressidega kui näiteks kiirlaen või smslaen.

Väikelaenu miinused

  • Üheks väikelaenude miinuseks on karmimad tingimused laenu saamisel. Üks peamisi tingimusi tagatiseta väikelaenu taotlemisel on stabiilse sissetuleku olemasolu ning lisaks sellele mängivad olulist rolli ka inimese igakuised kulutused. Püsivateks sissetulekuteks sobivad nii palk, toetused, pension, kui ka muud sissetulekuallikad. Väga oluline on, et sissetuleku oleks stabiilne.
  • Väikelaenu on mõttekam võtta siis kui laenusumma on suurem. Kui sa soovid laenata aga näiteks alla 200 euro, siis oleks intressid liiga kõrged ja mõttekam oleks sellisel juhul võtta kiirlaenu.
  • Väikelaenude puhul kehtivad ka mitmeid lisatasud nagu lepingutasu, mis teevad väikelaenu taotlemise kallimaks. Kindlasti tasuks üle vaadata kõik laenuga seotud kulud ning mitte ainult intressi arvestada.
  • Veel üheks miinuseks on ka vanusepiir. Enamasti saab väikelaenu taotleda 21.- aastane Eesti Vabariigi kodanik või Eestis alaliselt elav isik. Mõne laenuandja puhul on minimaalseks vanusepiiriks aga isegi 25 aastat. Ka ülemine piir on laenuandjate puhul enamasti paigas, milleks on 70 aastat. See tähendab, et väikelaen peab olema enne tasutud, kui laenu taotleja saab 70 aastaseks.

Tagatiseta ja tagatisega väikelaen

Enamasti taotlevad inimesed tagatiseta väikelaene, sest siis ei ole vaja omada tagatist. Mis tähendab, et sa ei pea muretsema sellepärast, et su auto või kinnisvara on tagatiseks pandud. Väga tihti ei ole ininestel ka kinnisvara või isiklikku autot, mida tagatiseks panna või siis pole neil vaja nii suurt summat ka laenu võtta. Väga tihti tänapäeval liisitakse autosid ja kodusid renditakse, mis tähendab, et tagatiseks pole midagi panna.

Tagatiseta väikelaenu on võimalik taotleda enamasti kuni 10 000 euro ulatuses ning mille intressid jäävad 10 kuni 20 protsendi vahemikku. Laenusumma oleneb enamasti sellest, mis otstarbeks laenu kasutatakse. Tasub kindlasti hoolikalt läbi mõelda palju teil täpselt laenuraha vaja on ja võtta minimaalne summa, mis teil vaja läheb. Mida väiksem on laenusumma, seda vähem tuleb ka raha tagasi maksta.

Vahel on aga vaja võtta suuremat summat laenu ning selleks sobib kõige paremini tagatisega väikelaen. Tagatiseks on enamasti kinnisvara nagu maa, maja või korter. Aga tagatiseks võib olla ka auto. Peamiseks tingimuseks on, et see oleks teie oma.

Tagatisega väikelaenu puhul võid ise otsustada, mille jaoks sa raha kasutama hakkad. Selleks võib olla nii ettevõtlusega alustamine, kinnisvara ostmine, eluaseme renoveerimine, tervisekulude eest katmine, õpingute eest tasumine, reisikulude katmine jne.

Tagatisega väikelaenude summad on palju suuremad ning võivad ulatuda kuni 250 000 euroni ning laenuperiood on ka tunduvalt pikem ulatudes kuni 20 aastani.

Kui kallis on väikelaenu taotlemine?

Selleks, et saada omale soodsate intresside ning tagasimaksegraafikuga laen, tuleb teha ka korraliku eeltööd. Ehk siis tuleks välja mõelda milleks täpselt laenu vaja on ja kui palju vaja on, ning lisaks tasuks korralikult läbi mõelda ka kuumaksete summa.

Kui see vägagi oluline osa on läbitud, siis on alles aeg hakata võrdlema erinevate väikelaenu pakkujaid. Kuna väikelaenude pakkujaid on Eestis üsna palju siis ei tasu kiirustada ning parimad laenupakkumised välja sõeluda. Väikesed ja pealtnäha tühised vahed laenupakkujate seas võivad suuremate summade laenamisel ja pikema perioodi vältel olla vägagi märgatavad.

Suurt tähelepanu tuleks pöörata igasuguste lisatasudele nagu igakuised laenu hooldustasud ning laenulepingu sõlmimise tasu.

Tihti küsitakse laenu sõlmimise eest tasuna teatud protsenti laenust, mis enamasti on 1-3% vahemikus. Laenu sõlmimise tasu võetakse enamasti laenusummas maha ning laenu hooldustasud arvestatakse juurde igakuisele laenumaksele.

Kõige lihtsam viis hinnata väikelaenu kallidust on vaadata laenu KKM-i (Krediidi Kulukuse Määra). See annab kõige täpsema hinnangu laenu kalliduse kohta ning lisaks on lihtne ka erinevaid väikelaenude KKM-e võrrelda.

Millal tasub võtta väikelaenu?

Iga laen on maksekohutust ja alati tuleb arvestada potentsiaalsete riskidega. Väikelaenu tasub võtta siis kui sul on väga hea põhjus laenu võtmiseks. Näiteks kui sul on vaja kiirest raha auto ostmiseks, kodu remondiks, ravikulude katmiseks jne. Väikelaenu ei tasu võtta kergemeelselt, nagu näiteks kodutehnika soetamiseks, mida sul ilmtingimata vaja ei ole.

Kindlasti tasub väikelaenu võtta siis kui sul on olemas stabiilne ja hea sissetulek. Laenuandjatele on väga oluline stabiilne sissetulek, sest siis on suurem tõenäosus, et laen edukalt tagasi makstakse. Kui sinu sissetulek on ebastabiilne siis tasuks väikelaenu võtmisest pigem hoiduda.

Lisaks on väikelaenu mõistlik võtta siis kui on kõige soodsamad pakkumised. Eesti laenupakkujate turg on väga tihe ja iga laenupakkuja peab konkurentsis püsimise nimel tegema soodsatel tingimustel laenupakkumisi. Kui on väga headel tingimustel laenupakkumine siis tasuks see kindlasti vastu võtta.

Kas väikelaenu saab maksehäire korral?

Tingimused väikelaenu saamiseks ei ole ranged. Sa pead olema vähemalt 21.- aastane Eesti Vabariigi kodanik või omama alalist elamisluba, sul peab olema stabiilne sissetulek ning sul ei tohi olla maksehäireid.

Tihti on just maksehäired ja maksekohustuste ebakorrektne täitmine peamisteks põhjusteks miks laenu andmisest keeldutakse.

Fakt on, et kui sinu nimi on sattunud Ametlikku Maksehäireregistrisse, siis on laenu saamine väga raske kui mitte võimatu. Iga laenuandja on kohustatud kontrollima iga laenutaotleja krediiditausta ning kui ilmneb, et laenutaotlejal on aktiivne maksehäire või muid võlgnevusi, siis laenu kindlasti ei saa.

Lisaks ei ole väga tihti laenu võimalik saada ka siis kui maksehäire likvideerimisest on möödas pool aastat, aasta või isegi rohkem. On küll võimalus taotleda näiteks hüpoteeklaenu aga seda kinnisvara tagatisel ning tingimusel, et maksehäirega laen makstakse uue laenu arvelt tagasi.

Tasub meeles pidada, et Ametlikus Maksehäireregistris püsivad maksehäired üleval kuni 3 aastat peale võlgnevuse tasumist. Maksehäirekande saab teha lepingupartner või ettevõte, kellel on nõue sinu vastu, mis on vähemalt 30 euro suurune ning mida on ületatud 45 päeva.

Kui kiiresti saab väikelaenu?

Väikelaenu taotlemise ja laenu kinnitamise protsess on tänapäeval väga kiire. Kui sul on soov saada väikelaen kätte nii kiiresti kui võimalik siis tasuks oma laenutaotlus esitada võimalikult täpselt. Kuna laenuhaldur peab iga laenutaotluse üle vaatama siis tasub laenuhalduri elu teha võimalikult lihtsaks. Mida rohkem küsimusi esitatakse, seda rohkem aega läheb.

Laenu taotlemise protsessi kiirus sõltub ka laenu suurusest. Mida suurem on laen, seda rohkem on nõudmisi ja seda rohkem aega läheb.

Kui laenutaotlus on kinnitatud siis tavaliselt kantakse laenusumma sinu kontole üle juba samal päeval.